Budova je preslávená na celom svete a priťahuje množstvo návštevníkov. Silueta známa z fotografií sa stala symbolom Indie. V rozličných hodinách dňa pri rozličnom osvetlení pôsobí na diváka zakaždým inak. Chýba mu chladná monumentalita, ktorá by sa od pomníka dala očakávať. Skôr sa zdá, že sa vznáša medzi nebom a zemou, jeho proporcie, jeho symetrické členenie, okolité záhrady a zrkadlenie vo vode sa spájajú a vytvárajú dojem, ktorý obrovskému počtu návštevníkov vyráža dych.
Je hrobkou manželky Šahdžadhána, vládcu z dynastie Veľkých Mogulov. Po jej smrti vládca prežíval veľký smútok. Preto nechal svojej mŕtvej manželke, Mumtáz Mahál, postaviť hrobku z bieleho mramoru ako symbol jeho večnej lásky k nej. Vnútorné priestory tejto nádhernej stavby, ležiacej v blízkosti mesta Ágre, v Indii, sú vyzdobené drahokamami a polodrahokamami. Stavba bola realizovaná v rokoch 1632-1654 a pracovalo na nej 20 tisíc robotníkov. Tádž Mahál predstavuje jedno z vrcholných diel architektúry v Indii.
V roku 1992 navštívila mauzóleum počas oficiálnej štátnej návštevy aj princezná Diana (z Walesu). Táto návšteva bola medzi širokou verejnosťou interpretovaná ako vyjadrenie osamelosti, keďže v tom období jej vzťah s princom Charlesom prechádzal hlbokou krízou.
Zdroj: dromedar.topky.sk/cl/1000128/1314271/Tadz-Mahal---symbol-vecnej--lasky